Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabınızdan kötü kokular gelmeye başladıysa pratik yapılacak hakkındaki yazımız tam size göredir.

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir, dolap içindeki kötü kokuların kaynağı nedir? Kalıcı olarak buzdolabınızdaki bu kötü kokulardan en hızlı şekilde kurtulmak için mutlaka istediğimiz adımları uygulayınız. Öncelikle kullanıcıların bilmesi gereken kokuya neden olan durumlar buzdolabının temizliğinin ihmal edilmesi, yetersiz temizleme yapılması, buzdolabınızın içinde bulunan gıdaların yanlış şekilde saklanması kötü kokulara sebep olmaktadır. Hem sizin sağlığınız hemde dolabınızın kötü kokulardan kurtulmak için temizlik öncelik olmalıdır. Buzdolabı kokusunu gidermek için buzdolabı servisi çağırmanıza da gerek yoktur.

Buzdolabı Temizliğine Başlarken

Buzdolabı kötü kokularına bakteriler neden olacağından temizlik yapmadan önce buzdolabını içindeki tüm gıdaları ve ürünleri dışarı çıkarınız. Buzdolabınızın fişini çekiniz. Çıkardığınız gıdaları güneş ışığı ile temas ettirmemeye gayret gösterin. Mümkünse üzerilerini bir örtü ile örtüp soğuğu belirli bir süre muhafaza ediniz. Gerçek ve derin bir buzdolabı temizliği için bu işlem gereklidir. Kötü kokuları bakteri, bakteri üremesi ve mantar oluşumunu tetikleyeceğinden gerçek bir temizlik yapmanız gerekir.

buzdolabı kokusu

Buzdolabı İç Parçaları Çıkarınız

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir yazımızda dikkat edeceğiz bir konuda buzdolabı temizliği yaparken demonte, yani söküp takılan parçaların kesinlikle temizlenmesidir. Kötü kokuya neden olan bakterilerin yuvalanma alanları olabilir. Bu nedenle sökülmesi tüm mümkün olan parçaları yerinden sökünüz. Dolap içindeki raflar, bölmeler, plastik paneller, yumurtalık ve varsa metallerin tümünü çıkarmanız gerekir. Tüm bu çıkan malzemeleri bulaşık makinesi yerine elle deterjanlı ve sünger yardımı ile yıkamanız verilmektedir. Yıkama işleminden sonra kesinlikle çok iyi şelide durulma yapmanız gerekmektedir. Gıda ile deterjan teması kesinlikle olmamasına dikkat ediniz.

buzdolabının kokması

Kötü Koku Gidermek için Buzdolabının İç temizliği

Buzdolabının iç kısmındaki parçaları söküp yıkadıktan sonra bir yerde muhafaza edip iç temizliğe geçebilirsiniz. Buzdolabının içinin temizlenmesinde kimyasala ve deterjan kullanmanız önerilmez. Burda kullanacağınız en fazla bir çay kaşığı karbonatın su karışımı yapılıp sünger yardımı ile dolap içini temizlenmektir. Hiç bir köşesinde gıda sıvısı kalmadığından emin olana kadar dolabınızı bu şekilde temizleyiniz. Eğer buzdolabının dondurucu kısmında da temizlik yapmanız gerekiyorsa öncelikle buzlanma varsa kapağını açık buzların çözülmesini bekleyiniz. Sonrasında buzdolabı alt kısımda yaptığımız karbonatlı karışımın aynısı buzdolabı dondurucu kısmında da uygulayınız.

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Buzdolabı Lastik Yerlerini Temizleyin

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir yazımızda yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Parça ve iç temizlik yaptıysanız atlamayacağınız bir diğer yerde buzdolabı lastik alanlarıdır. Tam bir bakteri yuvası yerleridir. Dolaptan malzeme alıp yerleştirken bu bölümde döküntüler, kırıntılar kalabilir ve zaman içinde yoğun bir bakteri oluşumuna neden olabilir. Buzdolabı kapağı lastikleri temizlenirken de yine karbonattan yardım alıyoruz. Kullanmadığınız bir diş fırçası yardımı ile lastik bölümünü ve lastik aralarını iyice temizliyoruz.

Kötü Koku İçin Buzdolabı Dış temizliği

Buzdolabının içi kadar dış kısmıda önemlidir. Dış temizliğine de özen göstermeniz gerekir. Bulaşık deterjanı ve sünger yardımı ile dış kapak kısmını ve çevresini iyice temizliyoruz. Dolap içine bu şekilde dış kısımdan bakteri girmesinide engellemiş oluyorsunuz. temizleme ve yıkama sonrasında dış kısımlarda kurulama yapıyor ve sonraki işlem olan gıdaları yerleştirmeye geçiyoruz.

Tüm gıdaları dolaba tekrar yerleştirirken hepsini kontrol etmeniz gerekiyor. Bozulmuş ve süresi geçmiş tüm gıdaları atınız. Dolabınızın özelliğine göre saklama dereceleri buzdolabı kullanım kılavuzunuzda yer alır. Eğer buzdolabı kullanım kılavuzunuz duruyorsa göz atmanızda fayda vardır.

Yazımızın sizlere faydalı olmasını dileriz. Bu işlem için tekrar hatırlatmak isteriz ki buzdolabı tamircisi gerektiren bir işlem değildir. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir yazımıza sizlerde yorum bölümünden katkı vermek isterseniz lütfen görüşlerinizi ziyaretçilerimizle aşağıdaki bölümden paylaşınız.

Buzdolabı Servisi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Arçelik Buzdolabı Soğutmuyor
Next reading
Buzdolabının Işığı Yanıyor Ama Soğutmuyor