Buzdolabı Motoru Devreye Girmiyor

Buzdolabı motor arızaları bir çok kişinin başına gelmektedir. Buzdolabı motoru devreye girmiyor sorusu sıkça sorulmakta olup, yazımızda bu sorunuza cevap verilmiştir.

buzdolabı motoru devreye girmiyor

Buzdolabı motor sorunları ve arızaları her ne kadar çok ciddi sorunlar olsa da Buzdolabı motoru devreye girmiyor şikayetiniz her zaman arızaya işaret etmez. Yaşanılan bu sorun için önerimiz hemen buzdolabı servisi aramadan önce bir kaç adımlı bir kontrol yapmanın yönündedir. Buzdolabı devreye girmiyorsa ne yapmanız gerektiğini basit bir şekilde aşağıda belirttik.

Buzdolabı Termik Kontrolü

Buzdolabı için termik ve role son derece önemlidir. Buzdolabı üstünde bulunan termik ve role bozulması pek sık rastlanan bir durum değildir. Buzdolabı motoru devreye girmiyor şikayeti alıyorsanız bu parçalar hakkında da bilginiz olması faydanıza olacaktır. Role buzdolabı motorunun kalkış yapmasını sağlamakta iken termik ise motorun kalkış işlemini yapamaması halinde ve elektrik gel git durumalarında, yüksek ve düşük enerji akımlarında motoru korumaktadır. Sitemizde buzdolabı arızaları hakkında detaylı bir çok konuya ulaşabileceğiniz unutmayınız.

buzdolabı motoru devreye girmiyor

Neden Motor Devreye Girmiyor

 • Buzdolabınızın fişini pirizden çekiniz
 • Fişi çekip hemen takarsanız buzdolabını çalışmayacaktır. Buzdolabının marka modeline göre ortalama 5 ile 20 dakika arasında devreye girer.
 • Buzdolabının bu kadar süre bekleyip çalışmasındaki neden yukarıda bahsettiğiniz buzdolabı termik sisteminin devreye girmesi ve buzdolabının ani enerji gelmelerinde ve voltaj sorunlarından dolabınızı korumasıdır.
 • Bir çok yeni nesil buzdolabında, dolap fazla buzlandığından otomatik olarak motor durabilmektedir. Buzun erimesine müteakip buzdolabı motoru tekrar çalışmaya başlamaktadır. Bir çok buzdolabı sahibi bu durumda buzdolabı bozuldu yada buzdolabı motoru devreye girmiyor şikayetinde bulunmaktadır. Ancak yukarda bahsettiğimiz gibi gerekli olan süre beklenmelidir.
 • Tüm bahsi geçenleri yaptığınız halde motor devreye girmiyorsa buzdolabının içini tamamen boşaltın ve 48 saat gibi bir süre bekleyiniz. Şayet bu işlem ve sürede de buzdolabı motoru devreye girmiyor şikayetiniz devam ediyorsa servisi arayabilirsiniz.

Buzdolabı Motoru Diğer Sorunları

Yukarıda bahsettiğimiz konular dışında motorun devreye girmemesine neden farklı problemler de olabilir. Buzdolabı motoru yanması halinde de motor devreye girmeyecektir. Yanmanın neden olduğu araştırılması gereken bir durum olup, bu tamamen teknik bir konudur. Kompresör yanması ve daimi kondansatör arızaları uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

buzdolabı motorunun devreye girmemesi

Genel Buzdolabı Motoru Şikayetleri

 • Motor çalışıyor ama 15 - 20 dakika sonra duruyor
 • Kompresör devreye girmiyor ve tık tık ses çıkarıyor
 • Motor ısınmaya başladı ve motor devreye girmiyor
 • Buzdolabı motoru termik attırıyor
 • Buzdolabı motor sesi gelmiyor donma yapıyor
 • Buzdolabı çalışıyor ve termik atarak duruyor
Buzdolabı motoru devreye girmiyor
Yazımıza sizlerde görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Sizlerle benzer buzdolabı motor arızaları yaşamış ziyaretçilerimizle sorunlarınızı ve çözümlerinizi sitemiz üzerinden paylaşabilirsiniz.
Buzdolabı Servisi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Derin Dondurucu Soğutmuyor
Next reading
En Yakın Buzdolabı Tamircisi